1- ترجیحا از ابزارهای دارای صفحه نمایش بزرگ استفاده کنید. مثلا از تبلت یا لپتاپ.
2- اگر از گوشی استفاده می کنید گوشی را به صورت افقی (landscape) بگیرید.
3- جهت ارتباط بهتر از نرم افزار های فیلتر شکن استفاده نکنید. دقت کنید برخی نرم افزار های گوشی ممکن است به صورت خودکار فیلتر شکن را در گوشی شما فعال کنند. مانند برخی نسخه های تلگرام.
4- نرم افزارهای دیگر گوشی یا لپ تاپ خود را ببندید تا با کیفیت بهتری از کلاس آنلاین استفاده کنید.
5- اگر از گوشی استفاده میکنید می توانید با زدن بر روی تصویر در حال ارائه از استاد یا صفحه نمایش، گزینه نمایش تمام صفحه یا fullScreen را مشاهده کنید.
6- بهترین مرورگر برای استفاده از کلاس آنلاین کروم و یا موزیلا فایرفاکس بروز هست.
7- برای پرسیدن سوالات به صورت صوتی یا تصویری، از دکمه اجازه گرفتن که آیکن آن شبیه به دست انسان هست، استفاده کنید.

توصیه ها برای اپراتور کلاس:
1- سوالات موجود در چت کاربران را پین نکنید.
2- همه سوالات ارسالی در چت کاربران را در جایی کپی کنید و در پایان کلاس به صورت صوتی یا تصویری با ذکر نام سوال کننده از استاد بپرسید.
3- در طول برگزاری کلاس، به قسمت چت به صورت دائم توجه داشته باشید. معمولا کاربران به تعداد زیاد بلافاصله پس از بروز مشکل فنی از قبیل قطع شدن صدا و غیره واکنش نشان می دهند که این راهنمای خوبی برای حفظ کیفیت کلاس است.
4- اگر استاد می خواهد دسکتاپ سیستم را اشتراک گذاری کند بهتر است که تصویر استاد توسط وب کم پوشش داده شود.
5- اگر استاد توانایی مدیریت فضای مجازی کلاس را ندارد به هیچ وجه ایشان را مجبور نکنید، بلکه خودتان به عنوان کمک استاد کارهای جانبی که در مقاله قبل توضیح داده شده است را پوشش دهید. مانند پاسخ به سوالات فنی کاربران، سوالات اجرایی (مثلا جلسه بعدی کی هست و ...)
6- کلاس را بلافاصله پس از صحبت های استاد تمام نکنید. کلاس باید دارای مقدمه و موخره باشد. قرار دادن کلیپ های جذاب برای شروع و پایان کلاس، کار زیبا و اثر گذاری است.
7- در پایان کلاس لینک، شماره تماس یا راهی که کاربر بتواند با استفاده از آن با شما ارتباط بگیرد را در قسمت چت پین کنید.
8- تشکر از پشتیبانان و اپراتورهای فنی و تهیه کنندگان زیرساخت در پایان کلاس، کاری پسندیده است.
9- ایجاد مشارکت در کلاس، باعث افزایش جذابیت و افزایش ضریب پایداری مخاطب در کلاس شما می شود.
--- روش های ایجاد مشارکت مرسوم: الف: پیامی در چت پین کنید که کاربرانی که می خواهند ارتباط صوتی یا تصویری با استاد برقرار کنند می توانند دست خود را بالا نگه دارند تا زمانی که نوبت شان برسد.زمانی که نوبت ایشان رسید شما به عنوان اپراتور صدای خود را وصل کنید و پس از کسب اجازه از استاد، آن مخاطب را صدا بزنید و قبل از اتصال صدای مخاطب اعلام کنید که نفر بعدی فلانی است و پس از مخاطب فعلی حاضر باشد ب: نگذارید هیچ سوالی از مخاطبان که در قسمت چت می پرسند بی پاسخ بماند، حتی اگر شده به عنوان اپراتور به نمایندگی از کاربر از استاد بپرسید ج: در صورت امکان برخی کاربران را به نام صدا بزنید و نظر آنها را راجع به موضوع بپرسید.
10- کلیپ های یک دقیقه ای از لحظاتی که مخاطب در حال پرسیدن سوال به صورت صوتی یا تصویری از استاد هست، درست کنید. این کلیپ ها را می توانید در آغاز یا پایان کلاس همانگونه که در بند 6 اشاره شد پخش کنید.
11- اپراتور باید حداقل یک راه ارتباطی موازی کلاس با مخاطبان داشته باشد تا مخاطبانی که نمی توانند وارد کلاس شوند را پشتیبانی کند. راه موازی مانند شبکه های اجتماعی برای کلاس های بالای 20 نفر جهت ارتباط با مخاطب، بهتر از شماره تماس تلفنی است. یک متن یا فیلم کوتاه از قبل آماده شده برای راهنمایی مخاطبان، کمک بزرگی به سرعت پاسخگویی شما می کند.
12- یک توصیه عمومی به کاربرانی که مشکل مبهمی پیدا کرده اند و شما هم راه حل آن را نمی دانید می تواند تعویض مرورگر و در مرحله بعد دستگاه و یا اینترنت مورد استفاده برای ورود به کلاس باشد.
13- اگر اولین بار است که به عنوان اپراتور عمل می کنید یک بار قبل از شروع کلاس از اتاق های آزمایشی استفاده کنید.
14- برخی کلاس ها دارای محتوایی هست که ممکن است فرد با پرسیدن سؤال دچار نقض محرمانگی شود. به عنوان مثال پرسیدن سوال پزشکی در کلاس های پزشکی، سوال مشکلات شخصی در کلاس های مشاوره، مسائل مالی فرد در کلاس های اقتصادی و ... . در این گونه کلاس ها اپراتور یا باید اجازه دهد کاربر از نام نمایشی غیراصلی خود استفاده کند، یا به صورت عمومی از مخاطبین بخواهد که سوالات مطرح شده شان الزاما مربوط به خودشان نباشد، مثلا فرد می تواند سوالات مربوط به اطرافیانش را از استاد بپرسد، یا اینکه یک راه موازی ایجاد کنید مثلا به شما به عنوان اپراتور پیامک یا پیام در شبکه های اجتماعی بدهند و شما وقتی سوالات را جمع آوری کردید به نمایندگی از کاربران در کلاس سؤالاتشان را بپرسید. دقت کنید در ویدئو های تبلیغاتی که از کلاس خود می سازید نام افرادی که سوالات شخصی خود را می پرسند غیرقابل تشخیص شود. در این بند هدف این بود که محرمانگی اطلاعات فرد بین دیگران از بین نرود.
 

نظرات (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی

سمانه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟